Panická ataka: Ošklivý zážitek, který umí vyděsit. Naučte se správně reagovat

Ošklivý zážitek, který umí vyděsit Foto: Ošklivý zážitek, který umí vyděsitFoto: istock.com

Možná jste ji už někdy zažila, protože panická porucha se objevuje 2 x častěji u žen než u mužů! Až kolem 12 % populace zažije každoročně ojedinělý záchvat paniky. Nejste v tom sama! Naučte se panickou ataku rozpoznat a alespoň trochu zvládnout.

Říci, že je panická ataka nepříjemná, je totálně nevystihující, protože její příznaky mohou člověka naprosto vykolejit. Většinou si můžete připadat, že se o vás pokouší infarkt nebo šílenství. Projevuje se totiž několika způsoby, které jsou s kolapsem srdce snadno zaměnitelné. Může přijít náhle a kdykoli, během minuty.

“Jela jsem autem po centru Prahy a mířila jsem na jógu,” vypráví Pavla, která panickou ataku prodělala poprvé. “Jednu chvíli jsem řešila, kde dnes koupím maso k večeři a v další minutě jsem stála na blikačkách u chodníku a z posledních sil volala záchranku, než zcela zkolabuji a omdlím.”

Pavlu vyděsila hlavně bolest a tlak v hrudníku a silně brnící levá ruka. Usoudila z toho, že se o ní pokouší infarkt. Naštěstí to byla “jen” panická ataka.

“Byla jsem naprosto v šoku. Hlavou mi problesklo, že mám malé dítě ve školce a pravděpodobně umírám. Lapala jsem po dechu a cítila, jak kolabuji. Jen jsem stihla vylézt z auta a chytit kolemjdoucí paní za rukáv. Řekla jsem jí, až omdlím, ať mi vyndá jazyk. Pak už jsem ležela na chodníku a slyšela, jak přijíždí houkající sanita. Když mi na urgentním příjmu řekli, že jsem prodělala jen záchvat paniky, trochu jsem začala stydět. Neuroložka mi ale vysvětlila, že příznaky panické ataky a infarktu mohou být opravdu zaměnitelné.”

Panická ataka se projevuje silnou úzkostí až hrůzou, která vzniká náhle, většinou bez zjevné příčiny. Přináší řadu příznaků a každý, kdo se s ní setkal ji může popisovat trochu jinak. Mnoho lidí, podobně jako Pavla, má fyzické příznaky kolapsu: lapají pod dechu, omdlévají, cítí silné bušení srdce, tlak na hrudi a brnění rukou.

Během záchvatu dochází k pocitu ztráty kontroly. Lidé mají strach z omdlení, ze smrti, ze ztráty sebeovládání nebo ze zešílení. Člověk může nabýt dojmu, že onemocněl vážnou tělesnou či duševní chorobou, nebo že mu selhává mu srdce. Záchvaty trvají obvykle 5 až 30 minut, výjimečně déle. Po záchvatu někdy zůstává třes, napětí a vyčerpání, nebo naopak dojde k uvolnění či ochabnutí.

Jak panickou ataku zvládnout?

Pravděpodobně se tomu nijak nevyhnete, ale pokud už víte, že to na vás “jde”, můžete udělat několik prvních opatření, která vám mohou pomoci:

1) Nerozdýchávejte to! Jak lapete rychle po dechu, situace se ještě z horší a můžete kolaps urychlit. Lepší je dech co nejvíce zklidnit a zpomalit. Klidně ho na začátku i mírně zadržte, přestože tělo volá po kyslíku.

2) Noste s sebou v kabelce papírový nebo igelitový pytlík. Při panické atace se vám bude hodit. Posaďte se a dýchejte do pytlíku. Tímto způsobem zpátky vdechujete část oxidu uhličitého ztraceného hyperventilací.

3) Uvědomte si, co se děje. Nesnažte se stav “přemoci”, ale uvědomte si, že neumíráte. Opakujte si: Mám panickou ataku, odezní to, nejsem v ohrožení života. Budu pomalu dýchat.

4) Pokud máte tyto stavy častěji, pravděpodobně vám lékař doporučí nosit s sebou určité typy léků na uklidnění nervové soustavy. Sami si je neordinujte, ale nechte si doporučit svou “pilulku záchrany”, kterou budete nosit při sobě.

5) K dalším opatřením patří pití nápojů bez kofeinu, abstinence od alkoholu a porada s lékařem, zda nemohou úzkost vyvolávat některé vaše léky.

6) Pokud jste kuřáci, snažte se přestat kouřit. Kuřáci namítají, že je cigareta uklidní, ale ve skutečnosti je nikotin stimulační látka a může panickou ataku ,zhoršovat.

Mohlo by vás dále zajímat:

Článek

Metoda RUŠ vás zbaví všech problémů  Foto:

Máte vztahové, pracovní či zdravotní problémy? Vyřešte je pomocí metody RUŠ!

A je tu podzim. Pro někoho ráj barev, ale pro mnohé lidi čas plný melancholie a depresí. Také se na podzim trápíte více, než v létě, kdy je dlouhý den a na obloze ani...

Článek

Jste na nervy z dlouhých večerů? Zkuste lampu s denním světlem! Foto:

Jste na nervy z dlouhých večerů? Zkuste lampu s denním světlem!

Listopad není zrovna populární měsíc. Venku je sychravo a večery čím dál delší. Na nejednoho z nás padají splíny a deprese, o únavě nemluvě. Ale fungovat se musí. Třeba...

Článek

Bachova květová terapie: Placebo nebo malý zázrak? Foto:

Bachova květová terapie: Placebo, nebo malý zázrak?

Už jste někdy slyšely o “bachovkách”? Ne, nejde o souvislost s varhanami Johanna Sebastiana Bacha, ale o vědecky nepodloženou léčbu unikátními květinovými esencemi, které...

autor: KU