Nachlazení: Jak ho porazit podomácku a ještě si pochutnat?

Na bolest v krku pomáhá zábal z cibule Foto: Na bolest v krku pomáhá zábal z cibuleFoto: iStock

Pokud vás trápí „jen" rýma nebo nachlazení, neběhejte hned do lékárny. Docela dobře si můžete vystačit i s domácími recepty.

• Inhalace

Jednoduchým, ale mimořádně účinným lékem jsou inhalace heřmánku a soli. Zvlhčují sliznice dýchacích cest a usnadňují dýchání. Přiveďte dva litry vody k varu a vhoďte hrst sušeného heřmánku. Další variantou je voda se solí. V horké vodě rozpusťte tři polévkové lžíce soli. Samozřejmě můžete obě varianty i spojit.

Skloňte se nad mísu a přikryjte ručníkem. Vdechujte páry a zkuste vydržet deset minut. Heřmánek působí jako dezinfekční prostředek a brání zánětu a sůl zase rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání.

Dále můžete také použít aromaoleje. Zvláště vhodná je: máta, tymián a eukalyptus. Stačí přidat pár kaek do horké vody a opět inhalovat.

Zábaly

Zábaly jsou velmi účinné, využívaly se v medicíně po staletí. Používají se k různým účelům podle teploty a přísad.

Například zábal s nastrouhanými bramborami je dobrý především při bolestech v krku a kašli, ocet zase zabírá proti horečce a má i dezinfekční účinky na dýchací soustavu, vynikající je i cibule.

Octový zábal

Lžíci octa přidejte do litru vody a namočte v ní bavlněnou plínku nebo utěrku. Tu přiložte kolem krku jako první vrstvu, pak ještě přidejte suchý ručník. Jakmile se první vrstva zahřeje na tělesnou teplotu, je třeba ji vyměnit za další obklad. Postupujte opatrně. Je to totiž metoda velice účinná a teplotu snižuje razantně, tkaže by to mohlo vést k velkému zatížení nemocného.

Cibulový zábal

Cibuli nakrájejte na kolečka a osmahněte na vepřovém sádle. Chvíli ji nechte vychladnout a ještě teplou směs naneste na utěrku. Doporučuje se vše nanést na hrudník nebo krk a přikrýt. Zábal pomáhá při nachlazení, bolestech hlavy, zánětech průdušek a při bolestech v krku.

• Kloktadla

Při bolestech v krku a hltanu kloktání dělá přímo zázraky. Například šalvěj je protizánětlivá, spoléhají na ni i operní zpěváci. 2 lžíce šalvěje zalijte horkou vodou a nechte zakryté 15 minut. Kloktejte několikrát denně 5 až 10 minut. Kloktadlo poté vždy vyplivněte!

Pokud nesnesete chuť šalvěje, můžete kloktat vodou se solí nebo si šalvěj oslaďte medem.

• Kuřecí vývar

To nejlepší nakonec! Bezkonkurenční je domácí kuřecí polévka. Zmůže opravdu divy a je to i vědecky dokázáno. Její přísady ničí zánětlivé buňky a hladí podrážděnou sliznici, zatímco horkost vývaru uvolňuje i vedlejší nosní dutiny. Polévku si ještě můžete okořenit chilli a zázvorem, abyste zvýšili její dezinfekční účinky.

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Horký čaj je fajn, ale jen ten vám stačit nebude Foto:

24hodinový plán, jak porazit nachlazení

Probudili jste se s plným nosem a bolestí hlavy? Nejspíš čekáte, že nachlazení vám znepříjemní minimálně několik nejbližších dní. Ale vůbec to tak být nemusí!

Článek

Kašli a rýmě se jen těžko vyhnete, jejich trvání ale můžete výrazně zkrátit Foto:

7 potravin, které vás dostanou z chřipky a nachlazení

Nemocem, jako je chřipka a nachlazení, se člověk bohužel nevyhne. Dobrá zpráva ovšem je, že rekonvalescenci je možné správně zvolenými pokrmy výrazně urychlit.