Klystýr: Účinná očista těla, nebo reklamní trik?

Klystýr se stal módním hitem a řada lidí ho tak podstupuje úplně dobrovolně Foto: Klystýr se stal módním hitem a řada lidí ho tak podstupuje úplně dobrovolněFoto: Thinkstock

Pro generace čtenářů Haškova Švejka byl klystýr odstrašující metodou, stačilo si vzpomenout, jak právě jím „léčili“ v nemocnici simulanty. V poslední době se ale dostává do popředí zájmu.

Lék na všechno?

V rámci detoxikace, hlavně na jaře a na podzim, s klystýrem pracuje alternativní medicína, podle které vede k vyčistění střev od chemických látek, zbaví je škodlivých bakterií, zlepší trávení, podpoří hubnutí, ale má mít i další příznivé účinky.

Podle některých tvrzení klystýr zahání únavu, zabrání virózám či nachlazení, pomáhá při depresi, nespavosti, je prostě univerzálním všelékem.

Domácí výplach

Prodávají se i sady pro domácí použití, které obsahují tzv. „irigátor“ a gumový pytlík, ve kterém má být asi 2 litry destilované vody zahřáté na teplotu těla. Postup je takový, že si člověk lehne tak, aby měl břicho níž než zadek a do něj zavede hadičku. Tím, že voda teče do konečníku, dostavuje se logicky nucení jít na stolici, ta se má ale zadržovat, jak dlouho to jde. Poté, co si ulevíme, bychom měli dál pokračovat.

Kafe do zadnice

Procedura končí až v momentě, kdy do sebe dostaneme celý obsah pytlíku. Aby voda ve střevech co nejlépe působila a odstranila údajně zatvrdlý nános nečistot, má se při tom poskakovat, převalovat, masírovat břicho a hlavně častokrát opakovat.

Někteří léčitelé dokonce doporučují na nemoci jater a ledvin zaručeně účinný léčivý klystýr připravený z kávy, která se nechá vychladnout na příslušnou teplotu...

coffee-enema Foto:

Kávový klystýr je hitem internetu. Je ale opravdu tak účinný?                         Foto: google.com

Anglická móda

Lékaři se ale na klystýr dívají s despektem. Podle nich nejen nepomáhá, může naopak škodit. Gastroenterolog Marek Beneš z pražského IKEMu tvrdí, že tuto „módu“ zavedly dívky začátkem devadesátých let v Anglii společně s nadužíváním projímadel. Když šly na párty, chtěly být krásné jak zvenku, tak zcela vyčištěné zevnitř, ale často skončily místo toho v nemocnici s poruchou metabolismu, křečemi, a podobně.

Bez důkazů

I podle výzkumu georgetownské univerzity neexistují žádné důkazy, že očista střev má zdravotní výhody. Spíš varuje před možnými vedlejšími účinky, jako je nadýmání, zvracení, křeče, elektrolytická nerovnováha či dokonce selhání ledvin.

Je ale fakt, že se při klystýru voda dostává dál do záhybů, klků, až na sliznici tlustého střeva a splachuje usazeniny a mikroorganismy, které mohou tvořit infekční ložiska.

Přístroj Foto: Pokud byste chtěli zkusit klystýr, budete potřebovat takového pomocníka.                Foto: Jan Janula

Přátelství s bakteriemi

„Problém je, že na stěně tlustého střeva a v něm žijí různé bakterie. Některé s námi spolupracují, pomáhají tělu a imunitnímu systému, někdy ani nevíme jak. Je to svět sám pro sebe, neprobádaná oblast," popisuje doktor Beneš náš unikátní ekosystém. Při klystýru se tak tělo může zbavit i „hodných" bakterií, které pomáhají, takže se jimi střeva musí zase osídlit s pomocí probiotik a prebiotik, které si člověk musí koupit.

Detoxikace není legrace

Používání očistných metod společně s detoxikačními přípravky je spíš marketinkový trik a tahání peněz z kapsy. „Pokud se člověk stravuje zdravě, tak nic takového nepotřebuje. Když ne, tak tím své problémy stejně nevyřeší," upozorňuje Marek Beneš

Několikadenní detoxikaci navíc obvykle zvládne jen zdravý organismus. Je totiž pro tělo velkou zátěží a může být za jistých okolností i zdraví nebezpečná.

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Zázračný citron Foto:

Zázračný citron: Pomůže s očistou, hubnutím i zkrášlováním

Nejenže skvěle voní a dodává nápojům i mnoha jídlům svěží chuť. Navíc velmi blahodárně působí na naše zdraví a také krásu.

Článek

Trpíte nadýmáním a kila jdou nahoru? Možná máte alergii na lepek Foto:

Trpíte nadýmáním a kila jdou nahoru? Možná máte alergii na lepek

Alergií na lepek trpí v Česku na sto tisíc lidí, ovšem jen asi 40 tisíc z nich to o sobě ví. O celiakii se právem mluví jako o civilizační chorobě 21. století. Jak ji poznáte?