Jóga pomáhá zeslabovat příznaky deprese

Jóga pomáhá zeslabovat příznaky deprese Foto: Jóga pomáhá zeslabovat příznaky depreseFoto: istock.com
Témata: deprese, jóga, sport

Některé studie z poslední doby ukázaly, že jóga může být užitečná při potlačování příznaků deprese.

Zatím však nelze hovořit o tom, že by byla jedním z prostředků léčby, píše italský deník La Repubblica.

Díky milionům příznivců v celém světě i díky tomu, že OSN vyhlásila 21. červen Mezinárodním dnem jógy, se zdá, že tato tisíciletá disciplína je mezinárodně uznávaná pro své příznivé účinky. Nechybí četné studie, podle nichž působí proti bolestem páteře, zlepšuje držení těla a pomáhá zvládat úzkost a stres. Avšak jóga se svou fyzickou a duchovní praxí má zřejmě také přímý vliv na stav mysli.

Některé nedávné studie zdůrazňují její potenciál jako antidepresiva. Vyplývá z nich, že jóga pomáhá zmírňovat příznaky deprese a může být považována za doplňkovou terapii k tradiční léčbě.

Jóga pomáhá zeslabovat příznaky deprese  2 Foto:

Jóga je jako kombinace fyzického cvičení a meditace, které jsou obě zaměřeny na psychickou a fyzickou pohodu člověka, v poslední době předmětem studií zaměřených na měření její účinnosti proti depresím.

Lindsey Hopkins ze San Francisco Veterans Affairs Medical Center analyzovala účinky hathajógy u 23 amerických veteránů, kteří jsou považováni za rizikovou skupinu, pokud jde o psychické poruchy. Veteráni měli po dobu dvou měsíců cvičit dvakrát týdně. Na konci tohoto programu se u těch, kdo na počátku studie vykazovali nejvýraznější známky deprese, tyto příznaky snížily, a to v přímé závislosti na tom, jak cvičili: čím více cvičili, tím více se příznaky deprese snižovaly.

Podobných výsledků bylo dosaženo u skupiny 52 žen ve věku od pětadvaceti do pětačtyřiceti let, které trpěly stresem a poruchami příjmu potravy. Polovina z nich cvičila bikram jógu, dynamický program některých cviků z hathajógy. I v tomto případě ty ženy, které osm týdnů bikram jógu cvičily, vykazovaly méně příznaků deprese než kontrolní skupina, která necvičila. Tato studie se uskutečnila při Alliant International University v San Franciscu. Totéž pozorovaly Maren Nyer a Maya Nauphal z Massachusettské všeobecné nemocnice, které testovaly účinnost bikram jógy u skupiny 29 dospělých.

Jóga prospěje nejen vaší psychické, ale i fyzické stránce Foto: Jóga prospěje nejen vaší psychické, ale i fyzické stránce. Foto: istock.com

Nina Vollbehr z Centra pro integrativní psychiatrii v Nizozemsku předložila výsledky sledování osob, které měly za dvou různých podmínek cvičit jógu. Šlo o skupinu 12 osob trpících chorobou od 11 let věku, které cvičily jógu devět týdnů. Míru deprese, stresu a úzkosti na konci tohoto období a po čtyřech měsících pak její tým srovnával s údaji získanými předtím, než tyto osoby začaly jógu cvičit. Vědci zjistili, že při cvičení poklesly příznaky deprese a tento jev pokračoval ještě několik měsíců poté. Vollbehr a její kolegové pak měřili, jak jóga a relaxační techniky, praktikované doma po nácviku vedeném odborníkem, mohou pomáhat zvládat příznaky deprese u 74 dětí. Po pouhém jednom týdnu cvičení se snížily příznaky úzkosti, stresu a deprese a tento stav přetrvával i po dvou měsících.

Vědci upřesňují, že jde o předběžné studie na malých skupinách, takže nelze vyvozovat věrohodné závěry. Proto nelze tutu tisíciletou indickou praxi považovat za opravdový lék pro 300 milionů osob, které ve světě trpí depresemi. "Zatím můžeme pouze doporučovat jógu jako doplňkovou terapii, která je zřejmě účinnější spolu se standardní léčbou," zdůraznila Lindsey Hopkins.

Přečtěte si i další články s tematikou jógy:

Článek

Nemůžete spát? Vyzkoušejte jógu Nidra Foto:

Máte problémy se spaním a jste ve stresu? Vyzkoušejte nový tip jógy - nidra

Je konec s hatha jógou, přichází jóga nidra. Tento druh cvičení spočívá v uvolnění těla i ducha a tato relaxace umožňuje lepší spánek bez probouzení.

Článek

Jóga dokáže zklidnit i hodně roztěkané a hyperaktivní děti Foto:

Jóga: 6 dobrých důvodů, proč ji cvičit společně s dětmi

Když něco funguje, nemusí se tomu dělat reklama. Platí to jak u hmotných produktů, tak v oblasti cvičení. Jóga je toho zářným příkladem – je prověřená staletími a její...

Článek

Hormonální jóga přirozenou cestou harmonizuje hladiny hormonů Foto:

Hormonální jóga: Pomohla mi v 37 letech poprvé otěhotnět

Tato odnož jógy pocházející z Brazílie není sice určena výhradně pro něžné pohlaví, ale právě ženám pravidelné cvičení pomáhá s mnohými ryze ženskými problémy. Harmonizuje...

zdroj: čtk

Témata: deprese, jóga, sport