12 žhavých trendů v životosprávě na rok 2018

Trendy 2018 - léčivé koření Foto: Trendy 2018 - léčivé kořeníFoto: iStock

Rok se s rokem sešel a máme je tu zas! Nové trendy, které budou ovládat náš jídelníček, životosprávu, fitness i péči o vzhled v roce 2018. Pojďte se s nimi seznámit a vybrat si své favority!

Po roce plném bobulí acai, zázračných účinků jablečného octa i zeleného ječmene přichází další kolo plné novinek týkajících se správné životosprávy a zdraví. Seznamte se s novými trendy v oblasti jídla a cvičení, o kterých jistě v příštím roce ještě uslyšíte. A některé z nich můžete třeba zahrnout do svých novoročních předsevzetí.

1. Léčivé koření

Tedy především kurkuma! Zdá se, že je všeléčivá a přímo zázračná. V roce 2018 se s trendem pojídání kurkumy určitě setkáte. Na internetu frčí zejména kořeněný nápoj „zlaté mléko”, který byl dlouho používán v ayurvédské medicíně. Toto koření pomůže zvýraznit chuť a zlepšit trávení a někdy také nahradit zbytečnou přemíru soli.

2. Nové superpotraviny

Zdá se, že se pojmem „superpotravina” označuje všechno možné. Borůvky, hlíva, melouny, goji, ale i obyčejná vejce. Prostě vše, co je zdravé a prospěšné. A na vlně superpotravin se pojede i nadále! Možná i k nám doputuje velmi exotické ovoce s názvem jackfruit neboli česky žakie, které bude hodně v kurzu!

3. Aktivní uhlí

Nic nového pod sluncem, pomyslíte si. Uhlí nám bude čistit obličeje v pleťových maskách, ale také filtrovat detoxikační nápoje. A staré dobré černé uhlí máte také jistě po ruce… V roce 2018 si bude uhlí užívat velikou pozornost!

4. Přerušované hodování

Zapomeňte na ketodiety, v módě jsou přerušované půsty, nebo chcete-li, přerušované hodování. Jinými slovy, ve vybraných intervalech se záměrně postíte a pak zase hezky nadlábnete. Prý to kromě váhy pomáhá i se stárnutím, cholesterolem, cukrem a dalšími zdravotními riziky. Fajn je, že se při hladovce vždy můžete těšit na kachnu se zelím.

5. Uspávací potraviny

Patříte-li mezi lidi trpící nespavostí, tento trend přivítáte. Jde o to, že se můžete před spaním najíst potravin, které vás spolehlivě uspí i bez prášků. Patří mezi ně třeba krůtí maso, sušené třešně nebo miska cereálií s mlékem.

6. Ento-gastro

Nechceme to slyšet nebo se tomu usmíváme jako dobrému vtipu. Ale doba, kdy se budou běžně jíst brouci a hmyz, se opravdu blíží. Malé potvůrky jsou levným a udržitelným zdrojem bílkovin, takže se stále více dostávají na světový jídelníček. Vznikají celé restaurace, kde se hmyz připravuje. Takže se i vy připravte, že možná brzy místo brambůrek u televize budete chroupat smažené cvrčky.

7. Potraviny pro krásu

Ráno si dáte drink s kolagenem, jak na to přísahají světové celebrity. Například Jennifer Aniston si do pití míchá prášek z máku a věří v jeho “beauty” účinky. Jennifer, klidně! Akorát my, Češi, si raději dáme ke kafi dobrý domácí makový koláč.

8. Pracovní versus volný čas

Legíny do práce, tenisky na pracovní schůzku a mikina na společenskou párty. Nic z toho nebude prohřešek, naopak, budete zatraceně in. Volnočasová móda povýšila, a prosákla i do poměrně náročného světa společenské a firemní kultury. Jde ale samozřejmě o to, JAKÁ mikina, JAKÉ tenisky ….

9. Probiotika ve všem

Když chceme povzbudit střevní mikrofloru, dáme si jogurt nebo kysané zelí. Ale v blízké budoucnosti najdete živé kultury probiotických bakterií v mnoha dalších potravinách. Zkusíte probiotické chipsy, sušenky nebo křupky?

10. Nízkokalorické zmrzliny

Konečně někdo začal myslet na chudáky dietáře! Světoví výrobci zmrzlin odstartovali revoluci a začínají vyrábět výtečné zmrzky, které si můžete v klidu dopřávat. Jsou totiž tak nízkokalorické, že to bude, jako když jíte vzduch. Tedy, skoro...

11. Bez bublinek

Příští rok bude bez bublin. Sodovka má šmytec, utrum a odzvoněno (nelekejte se, to je jen další zdravý trend). Nějak se zkrátka přišlo na to, že nejlepší pití je stará dobrá H2O.

12. Luštěniny

Ve školní jídelně jsme čočku a hrachovou kaši vraceli netknutou, nyní po nich prahne svět! Kdo nejí luštěniny, jako by nebyl. Vznikají celá luštěninová bistra, kde vám připraví, co srdce žádá. Luštěniny jsou opravdu moc zdravé, ale znáte to, všeho s mírou!

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Zlatá horečka jménem superpotraviny Foto:

Zlatá horečka jménem superpotraviny. Co je teď nejvíc trendy?

Superpotraviny, produkty opěvované pro své účinky na lidské zdraví, mají leccos společného s hvězdami televizních seriálů: Stejně jako ony dokážou rychle vystřelit ke...

Článek

Hit mezi hubnoucími: Přerušovaný půst Foto:

Hit mezi hubnoucími: Přerušovaný půst

Hned na začátku si ujasněme: nejde o další dietu. Přerušovaný půst je populární metoda, jak nejen shodit kila a výrazně zlepšit své zdraví, ale také jak se zbavit věčného...