Tloustne, chrápe, nechce sex? Možná je váš muž v přechodu!

Muž v přechodu Foto: Muž v přechoduFoto: iStock

Ano, i někteří muži mohou procházet menopauzou, která se u nich projevuje poměrně silnými příznaky. Odborně se tomu říká andropauza a značí změny, které znamenají pro muže „krizi středního věku“.

Mnozí muži ve věku mezi 40 až 55 roky se dokážou na tzv. mužský přechod donekonečna vymlouvat a využít tento argument ve svůj prospěch. Prostě jim „příroda“ nařizuje, aby vyměnili manželku za mladší model, opustili stávající zaměstnání a vydali se zuřivě podnikat či bláznivě cestovat.

Mužská menopauza samozřejmě existuje, ale většinou nejde o zdaleka tak výrazný životní předěl jako u ženy. Bývá způsobena snižující se tvorbou mužských pohlavních hormonů, které ubývají už od třicítky. Často mají příznaky, které se objevují u mužů středního věku, spíše psychologický původ.

„Do určité míry je prý ovšem silnými příznaky potrefeno až 25 procent padesátníků,“ uvádí americký psycholog Roger Henderson. Muži se musí „najít“, obhájit si svůj smysl existence, dokázat si, že boj, který vedli, nebyl marný.

PŘEČTĚTE SI: ODEŠEL ZA MILENKOU? DOST MOŽNÁ HO BUDETE MÍT BRZY ZPÁTKY

Nejčastěji muže trápí:

 • Ztráta sexuální chuti
 • Problémy s erekcí
 • Celková rozladěnost
 • Deprese
 • Záchvaty obrovské aktivity

Z fyzických příznaků se objevuje zejména:

 • Tloustnutí v oblasti pasu
 • Řídnutí vlasů
 • Problémy se spánkem
 • Ztuhlost kloubů
 • Kardiovaskulární problémy
 • Noční pocení

Co dělat, je-li váš muž v přechodu?

Uvědomme si, že z pohledu náctiletých znamená stáří už čtyřicítka, kdežto z pohledu šedesátníka je to mládí. Vše je relativní.

Aktivita

Důležité je udržovat kontakt se svým okolím a neustále vyhledávat příležitosti k seberozvíjení. Přitom díky dnešní úrovni medicíny můžete být v šedesátce teprve na dvou třetinách své životní dráhy. Tedy zdůrazněte svým partnerům, že je na vše ještě dost času. Rozšiřujte si společně své zájmy, cestujte, cvičte. Důležité je dodržovat pravidelný denní režim, jídlo, spánek.

Zvýšená tělesná aktivita, která má za následek i pokles váhy, bude mít vliv i na sex. Snížením váhy se zvýší hladina testosteronu a důsledkem bude i zvýšená chuť na sex. Díky zmenšení břišní pneumatiky se i penis může zdát delší až o 5 cm. Pamatujte, že hodně se tloustne především z alkoholu, který má vysoké množství kalorií.

Léky

Pomoci může i náhradní testosteronová terapie, podobně jako hormonální léčba u žen, a to formou náplastí, injekcí i tablet.

Potravinové doplňky

Z volně dostupných doplňků je doporučen Koenzym Q10, který pomáhá proti únavě a letargii, zvyšuje obranyschopnost těla a snižuje pravděpodobnost srdečních onemocnění.

Bylinky

Třezalka uklidňuje a prospívá mužům po padesátce, kteří jsou ve zvýšeném stresu. Echinacea je zase účinná při léčbě vyvolaných nedostatečností imunitního systému. Dostane nás opět do kondice.

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Chrápání není jen mužská záležitost Foto:

I hezké holky chrápou: Vydatně a často!

Hlasité zvuky nesoucí se z ložnice obvykle ukazují na zdravý sexuální život partnerů. Tedy alespoň do chvíle, než začnou připomínat motorovou pilu. Ale pozor! Než ukážete...

Článek

Vášnivý polibek na veřejnosti? Za dob našich prababiček nemožné! Foto:

Sex za starých dobrých časů: Jak si užívaly naše prababičky?

Při pohledu na historické fotky dědů s mocnými kníry a jejich chotí s naškrobenými spodničkami nás občas napadá, jak to tihle ctihodní předci měli vlastně se sexem?

Článek

Sex si můžete užívat v každém věku. Záleží jen na vás Foto:

Sex v životě ženy: Jak si ho užíváme, když je nám 20, 30, 40, 50?

Sexuální aktivita a libido se liší v každém období ženy. Jinak přitažlivost a radovánky v posteli vnímáme, když je nám dvacet, a jinak, když jsme na samém vrcholu.