Jak zastavit padání vlasů? 8 ajurvédských metod, které fungují

Padají vám vlasy? 8 ajurvédských metod, které fungují Foto: Padají vám vlasy? 8 ajurvédských metod, které fungujíFoto: iStock

Vlasy jsou většinou to první, co nás zaujme na ostatních. Pokud jsou silné, zdravé a plné lesku, přidá nám to na sebevědomí. Jenže co když takové nejsou? Skvělým pomocníkem může být indická ajurvéda a její zázračné a naprosto přirozené prostředky, které jsou levnější a mnohdy účinnější než chemie.

Pokud správně pečujete o vlasy, vypadají měkce, hedvábně a ostatní doslova lákají, aby si na ně sáhli. To by byl ideální stav. Často ale máme s vlasy problémy. Trápí nás jejich vypadávání a to, že působí, jako by byly bez života. Jak z toho ven? Optimálním, tedy bezpečným, cenově výhodným a zároveň efektivním „lékem“ je alternativní ajurvéda.

Zde je několik návodů, jak dosáhnout zdravé a husté hřívy podle metod ajurvédy, využívající prastarých a osvědčených poznatků z dávné Indie.

1. Aloe vera

Tuto rostlinu nejspíše moc dobře znáte. Nejenže se přidává do různých kosmetických přípravků podporujících naši krásu, ale zároveň je také skvělou přísadou pro zlepšení zdraví vlasové pokožky. Současně redukuje padání vlasů, a naopak napomáhá jejich růstu.

Co potřebujete: půl šálku čistého gelu z aloe vera, 3 lžíce kokosového oleje, 2 lžíce medu

Jak na to: Smíchejte všechny ingredience v misce tak, abyste získali jednolitou směs. Pak ji aplikujte na pokožku hlavy a na vlasy. Nechte ji působit 30 minut, následně ji opláchněte vlažnou vodou a šamponem. Abyste dosáhli co nejlepších a nejrychlejších výsledků, nanášejte směs 2x týdně.

2. Amla (neboli indický angrešt)

Indický angrešt, kterému se někdy také říká nebeské či božské ovoce, je plný minerálů, vitamínů a antioxidantů. Chová se jako vlasové tonikum a dokáže je skvěle vyživit. Díky tomu budou vaše vlasy silnější a zdravější. Zároveň je skvělou prevencí proti šedivění a v neposlední řadě plní funkci kondicionéru. U nás se dá sehnat ve formě sušených plodů, prášku nebo kapslí.

Co potřebujete: 6 lžic prášku z amly, vodu

Jak na to: Smíchejte si v misce obě ingredience v takovém poměru, abyste získali hladkou a relativně hustou pastu. Vlasy si rozdělte na několik částí a začněte do nich i do vlasové pokožky jemně vtírat vyrobenou kašičku. Nechejte ji působit 30 minut a poté ji smyjte a vlasy umyjte obvyklým způsobem. Aplikujte 2–3x týdně.

3. Shikakai (neboli Acacia concinna)

Rostlina shikakai je často považována za přirozenou alternativu šamponu. Pomáhá v případě padání vlasů, omezuje výskyt lupů a současně způsobuje, že vlasy vypadají svůdně a poddajně.

Co potřebujete: 5 lžic prášku ze shikakai, šálek vody

Jak na to: Smíchejte ve džbánku nebo konvici obě přísady a směs používejte jako šampon. Opláchněte si vlasy vodou a pak do nich vlijte polovinu roztoku. Masírujte vlasy přibližně 5 minut, poté je opláchněte vodou a postup zopakujte. Pro lepší výsledky praktikujte tuto proceduru obden.

4. Brahmi (neboli bakopa drobnolistá)

Číňané tuto ajurvédskou bylinu označují za zázračný elixír mládí. Kromě toho, že podporuje zdraví vlasů, se používá jako tonikum pro zlepšení funkcí mozku. Může zvýšit paměť, inteligenci, koncentraci i ostražitost. A také se používá při nespavosti a nervovém vypětí.

Co potřebujete: 2 lžíce prášku brahmi, 2 lžíce prášku amla, 2 lžíce prášku ashwagandha (neboli vitánie snodárné), půl šálku jogurtu

Jak na to: V misce smíchejte všechny ingredience, dokud z nich nezískáte hladkou pastu. Rozdělte si vlasy na části a začněte do nich aplikovat směs, ideálně od kořenů ke konečkům vlasů. Jakmile jsou všechny vaše vlasy pokryty, nechte směs působit 1 hodinu. Pak ji smyjte vlažnou vodou a šamponem.

5. Neem (neboli zederach indický)

Neem je velký tropický strom, který je v Indii považován za jeden z nejužitečnějších. Využívají se z něj listy, kůra, květy, semena, plody i kořeny. Jde o jeden z nejsilnějších detoxikačních prostředků. Vzhledem k tomu, že listy obsahují přirozené živiny vlasů, tato přísada podpoří i jejich růst.

Co potřebujete: 1–2 lžíce prášku neem, vodu

Jak na to: Prášek neem rozmíchejte s vodou na hustou pastu. Naneste ji na vlasy, nechte působit asi 10 minut a pak důkladně vymyjte vodou.

6. Methi (neboli pískavice nebo řecké seno)

Methi je běžně používaná bylina ve většině domácností coby koření. Zároveň je vynikajícím prostředkem proti padání vlasů a je také známá svou schopností ozdravit pokožku hlavy.

Co potřebujete: 2 lžíce semen methi, 2 lžíce zelené cizrny, 1 lžíci citronové šťávy, hrstku kari listů

Jak na to: Všechny ingredience pečlivě rozmělněte. Směs lze použít jako šampon. Jedná se o jeden z nejúčinnějších domácích prostředků k vyřešení padání vlasů. Pro lepší a rychlejší výsledky jej můžete použít 2x týdně.

7) Reetha (neboli mýdelník)

Reetha je velmi pomalu rostoucí strom, jehož plody jsou zvláštní tím, že při styku s vodou pění, proto jsou oblíbené hlavně při praní kojeneckého prádla. Reetha přináší ale mnoho benefitů i vlasům a také kůži a pleti. Co se týká vlasů, podporuje jejich strukturu, užívá se na jejich pročištění a zabraňuje jejich vypadávání díky posílení vlasových folikulů.

Co potřebujete: 1–2 lžíce prášku reetha, vodu

Jak na to: Prášek z mýdlových ořechů smíchejte s vodou na hustou pastu. Naneste ji na vlasy, nechte působit asi 10 minut a pak důkladně vymyjte vodou. Rozdíl v kvalitě vlasů bude patrný na první pohled.

8. Bhringaraj (neboli neshodice)

Bhringaraj, jejíž český název je neshodice, je bylina, která nejlépe roste ve vlhkých oblastech. Mnoho kosmetických terapeutů doporučuje, abyste si pravidelně masírovali pokožku hlavy bhringarajovým olejem, protože tím můžete podpořit rychlejší růst vlasů.

Co potřebujete: 1–2 lžíce prášku bhringaraj, vodu

Jak na to: Prášek rozmíchejte s vodou na hustou pastu, naneste ji na vlasy a nechte působit asi 10 minut. Pak pastu důkladně vymyjte. 

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Vlasy stárnou přibližně od 30 let Foto:

I vlasy stárnou. Jak se o ně starat, aby zůstaly krásné?

Struktura vlasů se s věkem mění a náš přístup k nim by se měl měnit také. Jinak se budeme starat o vlasy, když je nám 20 let a jinou péči potřebují vlasy šedesátileté dámy.

Článek

I devadesátiletá babička může mít krásnou pleť a vlasy Foto:

Účinné triky pro krásnou pleť a vlasy, které používaly naše babičky

Jak ještě v devadesáti vypadat svěží a krásná? Podle našich babiček stačí pár levných věcí, které máte stejně doma, a můžete s jejich pomocí pečovat o vlasy nebo bojovat...

Článek

Příroda ve službách krásy a zdraví: Dokonalé vlasy Foto:

Příroda ve službách krásy a zdraví: Dokonalé vlasy

Jen málokteré z nás příroda nadělila krásné, zdravé, husté a lesklé vlasy. Většinou se bohužel potýkáme s nejrůznějšími problémy: máme vlasy suché, nebo naopak mastné,...