Jak pečovat o pleť, když je vám 20, 30, 40, 50

Každá z nich potřebuje jinou kosmetickou péči Foto: Každá z nich potřebuje jinou kosmetickou péčiFoto: iStock

Dobře se odlíčit, hydratovat pleť, dostatečně se chránit před sluníčkem…Jsou určitá pravidla, která je dobré při péči o pleť dodržovat, ať je vám 20 nebo 50 let. Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje rozdílnou péči.

Když je vám 20 +

Pokud je vám mezi dvaceti a třiceti, tak se rozhodně nemusíte ještě trápit vznikem výraznějších vrásek. Pleť je díky dostatku kolagenu pružná a k její péči stačí hydratační krémy. Důležité ale je po celý rok používat denní krémy, které mají dostatečnou UV ochranu. Zabráníte tak předčasnému stárnutí pleti ve vyšším věku.

Občas mohou mastnější pleť trápit i pupínky, které lze eliminovat vhodnou kosmetikou. V tomto věku je nutné se naučit každý den důkladně odličovat. Vaše pleť vám bude za to za pár let velmi vděčná.

Když je vám 30+

Po přehoupnutí magické třicítky je již na čase se začít o pleť starat o něco pečlivěji, pokud nechcete mít ve čtyřiceti zbytečně výrazné vrásky. V tomto věku je pleť obvykle stále bez větších vrásek, je ale nutné již trochu „investovat“ do budoucnosti minimálně s krémy, které obsahují vitamíny, kolagen či koenzym Q10. Naučte se trochu zkrotit mimické vrásky, které jsou již po třicítce viditelné. V tomto věku máte stále přirozeně krásnou pleť, ale začínají jí ubývat látky, které garantují její elasticitu.

Nesluňte se tolik. Sluneční paprsky mohou až z 80% za předčasné stárnutí pleti. Za vznik vrásek mohou i cigarety, které kromě mnoha jiných zdravotních problémů způsobují úbytek kolagenu a následného povolení kůže. „Mezi 30 a 40 lety si už k mladší pokožce můžete pomoci například mezoterapií - hloubkovou hydratací pokožky za pomoci mikrojehliček. Mezoterapie aktivuje tvorbu kolagenu a elastinu a spouští tak v pleti omlazující procesy a využívá schopnost samoobnovy pokožky. Pokud vás trápí výrazné nosoretní rýhy, tak jsou vhodné výplně na bázi kyseliny hayluronové,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic.

Když je vám 40+

Po čtyřicítce je již důležité každý den používat krémy s obsahem kolagenu, který pleti chybí. Kontury obličeje již nejsou tak pevné a vznikají hlubší vrásky. „U 40tiletých se stárnutí nejvíce projevuje vráskami na čele, mezi obočím a okolo očí. Vhodnou volbou je botolutoxin, resp. jeho injkeční aplikace. Na drobné propady v obličeji a nosoretní rýhy poslouží dobře i výplňové materiály na bázi kyseliny hyaluronové či hydroxyapatitu Ty krásně vyplní hlubší vrásky kolem úst a navíc hydratují pokožku zevnitř. K omlazení pleti celého obličeje se hodí i plasmaterapie,“ říká dermatoložka MUDr. Petra Moravcová.

Nezapomínejte používat kvalitní noční krémy, které mají rozdílné složení než ty denní. A pleť vám bude určitě vděčná i za občasnou návštěvu kosmetického salónu.

Když je vám 50+

Kvůli menopauze a ztrátě estrogenů začíná u žen po padesátce pokožka opravdu ztrácet na své hydrataci a elasticitě. Chybí jí i svěží barva, je proto vhodné volit krémy a make-upy s rozjasňujícím efektem. Dejte ale pozor i na přehnané líčení, které může kvůli vizuální podpoře vrásek věk spíše zvýraznit, především v okolí očí. Nicméně pokud nechcete mít vrásky na tváři tolik viditelné, stále ještě není třeba hledat operační řešení. Pomoci může třeba některá z moderních metod liftingů za pomoci nití. Jedná se o ambulantní, rychlé a bezbolestné zákroky.

A nezapomeňte, samozřejmostí v každém věku by měl být dostatečný pitný režim, který pomůže mít pleť hydratovanou po celý den.

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Ruce stárnou mnohem rychleji než obličej. Myslete na to včas! Foto:

Jak se mění vaše ruce a nehty, když je vám 20, 30, 40...

Když přemýšlíte nad tím, jak vypadat mladší a atraktivnější, určitě vás jako první napadne zamaskovat vrásky v obličeji a zakrýt šediny. Váš skutečný věk prozradí ale něco...

Článek

Málokterá žena ve 40 dopne džíny z mládí Foto:

Jak jíst a nepřibrat, když je vám 20, 30, 40 nebo 50

Také jste si všimla, že čím jste starší, tím víc se musíte hlídat v tom, co sníte, a tím hůř se kila navíc shazují? I když neexistuje žádný kouzelný nápoj, který stačí...

Článek

Každý věk si žádá své Foto:

Jak cvičit a jíst, když je vám 20, 30, 40, 50 nebo 60

Možná si to neuvědomujete, ale potřeby a schopnosti vašeho těla se s věkem intenzivně mění. Co ocení ve dvaceti, mu ve čtyřiceti žádnou radost neudělá. Víte, jak zohlednit...

Článek

Kdo si začal první? Foto:

Jak se mění sexuální spontánnost, když je vám 20, 30, 40…

Vzpomínáte si na sladkých dvacet let, kdy byl pro vás sex odpoledním potěšením plným oscarového sténání? A řídili jste se heslem, že čím víc budete hekat, tím bude partner...