Zubní pasta: 14 skvělých způsobů, jak ji využít v domácnosti

Zubní pasta má i mnoho jiných využití Foto: Zubní pasta má i mnoho jiných využitíFoto: iStock

Bělí, rozjasňuje, odstraňuje skvrny i zápach, obnovuje a chrání povrch našich zubů. Věděli jste, že tyto vlastnosti zubní pasty lze využít i mnoha jinými způsoby, které nemají s čištěním zubů nic společného?

Stejné přísady, které pomáhají udržovat náš úsměv krásný, mohou vrátit mnohým předmětům v domácnosti lesk, zbavit je skvrn, odstranit některé nepříjemné pachy nebo i vady na kráse.

Vyzkoušejte některý z následujících triků, nejlépe s obyčejnou bílou zubní pastou bez gelu a bělicích účinků.

1. Vyčistí termosky i dětské lahvičky

Vnitřky dětských lahviček bývají občas i po umytí nepříjemně cítit. Pach vám pomůže odstranit zubní pasta, která vnitřek lahvičky zároveň dezinfikuje. Naneste ji na kartáček, vyčistěte jím vnitřek lahvičky a důkladně vypláchněte. Stejným způsobem můžete vymýt třeba termosku, do které naléváte kávu nebo čaj.

2. Vyzmizíkuje pupínky

Není žádným tajemstvím, že mnohé modelky používají právě trik se zubní pastou, když se potřebují rychle zbavit nechtěných pupínků. Pasta totiž pupínek vysuší a absorbuje přebytečný maz. Večer naneste trošku pasty přímo na pupínek, nechte působit celou noc a ráno pastu omyjte vodou.

3. Odstraní pastelky ze stěn

Dětské malování bývá občas bezmezné, takže kromě papíru stihnou potomci často v mžiku pomalovat i vše okolo, včetně stěn. Zachovejte klid, protože teď už budete vědět, že stačí trocha zubní pasty (ne gelové), kterou naneste na kartáček, umělecké dílo vašeho dítěte jím přetřete a lehce kartáčkem krouživými pohyby vyčistěte. Nakonec pastu i s barvičkami setřete vlhkou utěrkou.

pomalované stěny Foto:                                                                                                          Foto: iStock

 

4. Odstraní zápach z rukou

Hlavně rybinu nebo zápach z česneku či cibule. Tyto nepříjemné pachy pronikají skrz kožní buňky a není lehké se jich zbavit. Účinnější než mýdlo je v tomto případě zubní pasta, kterou použijete při mytí a ruce pak důkladně opláchnete čistou vodou.

PŘEČTĚTE SI: OTESTUJTE SE: V JAKÉM MÍSTĚ VYMAČKÁVÁTE ZUBNÍ PASTU?

5. Rozzáří zašlé šperky

Tuto metodu používají i profesionální šperkaři, protože měkký kartáček s troškou zubní pasty dokáže vyčistit i těžko přístupná místa. Šperky ze stříbra potřete pastou, nechte působit přes noc a ráno pastu smyjte a šperky vyleštěte hadříkem. Stejným způsobem lze krásně rozzářit i diamanty. Nečistěte takto ale perly, protože by pasta mohla narušit jejich povrch.

6. Vyčistí žehličku

Připálit na žehličku kousek tkaniny je velmi snadné, ale naštěstí je i snadné připáleninu odstranit. Pokud jsou na žehličce větší přiškvařené kousky, ještě za tepla je opatrně odstraňte špachtlí a plochu nechte vychladnout. Pak na hrubší hadřík naneste zubní pastu a krouživými pohyby odstraňte zbytky nánosu.

7. Vybělí a posílí nehty

Zubní pasta čistí kromě zubů výborně i nehty. Chcete-li je mít čistší, lesklé a silnější, stačí je pravidelně čistit pomocí zubního kartáčku a zubní pasty.

8. Vybělí tenisky

Zašlou a špinavou látku budete muset nejspíš vyprat, ale gumové části tenisek krásně vybělíte, když je vydrhnete zubním kartáčkem s trochou pasty. Po dokončení odstraňte zbytky pasty vlhkým hadříkem.

tenisky Foto:                                                                                                               Foto: iStock

 

9. Vyleští baterie v kuchyni a koupelně

I se zašlými chromovanými bateriemi si zubní pasta snadno poradí. Jemně je vyčistěte pomocí kartáčku s trochou pasty a pak vyleštěte suchým hadříkem.

10. Zmírní svědění po štípancích

Stačí na štípanec nanést trošku zubní pasty a nechat působit.

11. Pomůže zahojit puchýře  

Puchýř nepropichujte, jen ho potřete pastou a nechte působit, ideálně přes noc. Pasta puchýř vysuší a díky tomu se vyléči mnohem rychleji.

12. Odstraní skvrny

Zubní pasta si poradí se skvrnami na oblečení i na koberci. Pokud máte skvrnu na oblečení, naneste na ni trochu zubní pasty, důkladně promněte a oblečení vyperte jako obvykle. Je-li skvrna na koberci, vydrhněte ji pastou pomocí kartáčku a ihned vyčistěte vlhkým hadříkem nebo houbičkou.

13. Zabrání zamlžování skel a zrcadel

Tento trik znají hlavně plavci nebo hráči vodního póla. Vnitřní sklo brýlí jemně potřete tenkou vrstvou zubní pasty a opatrně setřete hadříkem. Tímto jednoduchým způsobem zabráníte zamlžování nejen plaveckých, ale i lyžařských nebo ochranných pracovních brýlí. A funguje i na zrcadla v koupelně, která se vám zamlží pokaždé, když se sprchujete horkou vodou.

14. Vyčistí světla u auta

Naneste trochu pasty na houbičku a světla vyčistěte krouživým pohybem. Nakonec je otřete vlhkým hadříkem, abyste odstranili zbytek pasty.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

 

Článek

7 způsobů, jak využít colu Foto:

Coca-Cola: 7 neuvěřitelných způsobů, jak ji využít v domácnosti

Oblíbená limonáda se dá využít i jinak než k pití.

Článek

Skořápky od vajíček prospějí nejen vašim kostem Foto:

Skořápky od vajíček: 5 dobrých důvodů, proč je nevyhazovat

Jak používáte vajíčko? Vyklepnete bílek a žloutek a skořápku vyhodíte? Prečtěte si, jak můžete skořápky od vajíček využít nejen pro své zdraví.