Kristina Hummelová: Výchova dětí je ta nejdůležitější práce na světě!

Kristina Hummelová Foto: Kristina HummelováFoto: Tomáš Vrana

Za největší hloupost považuje klišé, že maminky mají úplně zapomenout na veškerý svůj život, který vedly, a na všechno, co jim dělá radost, a mají se obětovat svému dítěti. Proto se rozhodla věnovat tomu, co už jako malá milovala – psaní a létání. A začala s psaním úspěšných dětských knih.

Každý z nás si alespoň jednou v životě představoval, jaké by to bylo, kdyby uměl létat… nebo žil v zemi, kde se plní tajné sny. Kristina Hummelová snila o tom, že jednou napíše knihu pro děti o létání a splněných přáních. A svůj sen si dokázala splnit. Její „létací kniha" vyprávějící příběh o Nelince, je o všem, co si děti přejí zažít. Vypráví kouzelný příběh, který probouzí v dětech fantazii a víru v sebe. Dnes má kniha dva díly včetně audioverzí a brzy vyjde třetí.

 

 

  • Jste autorka knížek pro děti a rodiče vyprávějících příběhy o Nelince. Jak vás napadlo začít psát knihy?

 

Jako malá jsem byla hodně upovídaná. Psala jsem si jen tak pro sebe, pro radost. Napsat knihu mě napadlo, až když jsem měla vlastní děti. Začaly se mi opět zdát létací sny a já věděla, že napíšu knihu o létání a splněných přáních. Ta myšlenka mně nadchla.

  • Stálo to velké odhodlání? Hodně lidí má nápad, že napíše knihu, ale nakonec to neudělají. Vy jste to dotáhla do konce.

Trvalo dva roky, než jsem knihu dokončila. Nejprve jsem svůj nápad tajila, začala jsem chodit na kurz malování a seminář tvůrčího psaní. S přibývajícím textem jsem si byla jistější. Během té doby jsem to celé chtěla několikrát zabalit a strčit knihu do šuplíku, kde končí všechny geniální věci :-) Ale naštěstí jsem to neudělala. Byla to výzva a vím, že by mě mrzelo, kdybych to vzdala. Jak řekl Nelson Mandela: „Všechno se zdá nemožné, dokud to neuděláš.“

  • Vracíte se během psaní do svého dětství?

Jako malá jsem pravidelně ve snu létala. Byl to báječný způsob, jak uniknout před nebezpečím nebo se jen tak proletět. Měla jsem svůj létací styl. Vždy jsem se vznesla do výšky za pomoci obou rukou, kterými jsem „napumpovala“ vzduch pod sebou. Když jsem byla dostatečně vysoko, začala jsem dělat tempa jako při plavání. Když si na ten pocit vzpomenu, zaplaví mně vlna blaženosti. Když letím, vím, že dokážu všechno na světě. Mám nadhled a cítím se svobodná.

  • V čem kniha dětem pomůže?

Myslím, že kniha dětem pomůže uvěřit, že když něco opravdu chtějí, dříve nebo později se jim to podaří. Je důležité, aby se měly rády a následovaly své sny a tajná přání. Nelinka chtěla létat a podařilo se jí to právě proto, že tomu věřila. Nikdo na světě by jí její sen nedokázal vymluvit. Zažila při tom spoustu úžasných dobrodružství a svou odvahou a čistým srdcem pomohla zachránit kouzelný svět.

  • Co na knihu říkají vaše děti?

Nelinka se jim líbí. Jsou jejími prvními čtenáři. Když jsou potichu a poslouchají, vím, že je to v pořádku. Když se smějí, mám radost. Když se bojí, mám taky radost. Tvoříme příběh společně, mají spoustu nápadů. Pomáhají mi vidět svět dětskýma očima. Děti umí být tak vtipné, že to žádný dospělý nevymyslí.

  • V současnosti jsou k dostání dva díly Nelinky. Kolik byste jich ráda napsala?

Chtěla bych postupně vydat všech pět dílů. Pět dílů, pět kouzelných zemí. Jedná se o jeden příběh, ale hlavní hrdinka a její plyšový Zajda v každém díle prozkoumávají jiné prostředí, různé fantazijní světy. Čokoládové hory, život pod vodou, zimu a ledové tobogány, džungli a nakonec svět pod zemí. V posledním díle se celý příběh uzavře.

Dva díly už jsou vydané, třetí je připraven k tisku a na čtvrtém právě pracuji. Až celý příběh dokončím, mám už v hlavě připravený román pro dospělé.

 

Kristina Hummelová s dcerami Foto:

Kristina Hummelová píše o létání a dětských snech (zatím vyšly knihy a CD Nelinka a strom zázraků a Nelinka a Jezero nádherných ploutví). Také maluje, vede kurzy dětské jógy a sama se, podle svých slov, lehce vznáší nad zemí. Když přistane, ulítává na čerstvých květinách, dobré kávě a barevném oblečení. Miluje jógu, tanec a sladké nicnedělání. Doma má tři malé dcery a je ta nejšťastnější máma na světě. Více najdete na stránkách onelince.cz.

 

SOUTĚŽ O CD S PŘÍBĚHY O NELINCE

Zapojte se do soutěže, ve které tři z vás mohou vyhrát dětskou audioknihu Kristiny Hummelové Nelinka a strom zázraků:

Článek

Nelinka a strom zázraků Foto:

SOUTĚŽ o 3 audioknihy Nelinka a strom zázraků

Máme pro vás soutěž, ve které tři z vás mohou vyhrát dětskou audioknihu Kristiny Hummelové s příběhy o Nelince.

 

 

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Chcete být dobrým rodičem? Poučte se z chyb ostatních Foto:

7 škodlivých věcí, které rodiče dělají při výchově svých dětí

Rodiče se chovají k dětem, jak jsou zvyklí a jak si myslí, že je to správné. Všichni rodiče ani děti nejsou stejní, ale i tak může být dobré se zamyslet nad naším způsobem...

Článek

Kontaktní rodičovství. Ano či ne? Foto:

Kontaktní rodičovství: Revoluční pojetí výchovy a přístupu k našim nejmenším

Kontaktní rodičovství. Tento přístup výchovy vsází na společně strávený čas, znásobení blízkosti, intimity a lásky. A přesně o tom mateřství je, tedy alespoň by mělo být.

Článek

Nadávky jsou samozřejmě špatné, ale jsou věci, které dětem škodí mnohem víc Foto:

Mluvíte sprostě před dětmi? Ve výchově existují mnohem horší chyby!

Matky (a samozřejmě i otcové), které si před dětmi nedávají pozor na pusu, mohou napáchat velké škody. Ale vůbec to nemusí být kvůli tomu, že sprostě nadávají.