Baví vás tvořit? Zkuste smršťovací fólii!

Vy si z ní vyrobíte krásné a originální šperky, s dětmi můžete tvořit zábavné přívěsky a užít si spoustu legrace.

Nepleťte si ji s klasickou smršťovací fólií, do které se balí různé věci. Tahle fólie je jiná, pevnější a doslova kouzelná. Ona se totiž při zapečení v troubě smrskne a zesílí, takže si z ní vytvoříte krásné barevné přívěsky (na krk, na mobil na klíče) nebo třeba náušnice. 

Seženete ji pod názvem smršťovací fólie v podobě archů A4 v obchodech s výtvarnými nebo hobby potřebami (například bryda.cz nebo davona.cz). Pro děti můžete koupit i sadu s předkreslenými obrázky, které stačí jen vybarvit a vystřihnout (prodává se například pod názvem Shrink Art).

Fólie má dvě strany, lesklou a matnou, na kterou se kreslí. A protože je fólie průhledná, snadno si obkreslíte zvolený motiv podle předlohy. Můžete na ni kreslit fixami nebo pastelkami. Ideální je kombinace tenkého permanentního fixu, kterým nakreslíte kontury, a pastelek. Nemusíte na ně moc tlačit, barvy se během zapečení ještě zintenzivní.

smršťovací fólie 1 Foto:                                                                                                                  

 

Počítejte s tím, že se obrázek smrskne přibližně na třetinu původní velikosti. Takže pokud chcete třeba obrázek vysoký 4 cm, měla by být předloha vysoká 12 cm.

Pokud děláte šperk nebo přívěsek, udělejte před pečením do vystřiženého obrázku otvory pomocí děrovačky. Sundejte z ní spodní kryt, na obrázku si naznačte místo, kde chcete mít otvor, děrovačku otočte dnem vzhůru a uvidíte tak přesně místo, kde chcete obrázek proděravět.

smršťovací fólie 3 Foto:

 

Vystřižené tvary položte na plech s papírem na pečení namalovanou stranou dolů a dejte do trouby vyhřáté na 140 °C (použijte elektrickou, ne plynovou ani mikrovlnnou). K tomu určitě zavolejte děti, protože teď přijde kouzlo. Po chvíli se totiž obrázky začnou kroutit a smrskávat. Jakmile se opět narovnají, můžete je vyndat z trouby a nechat vychladnout. Barvy na nich by se neměly rozmazávat, ale můžete pro jistotu namalovanou stranu přetřít akrylovým lakem (například na fimo nebo decoupage).

smršťovací fólie 2 Foto:

 

Stačí přidat kroužky nebo háčky na zavěšení a je hotovo :-)

Připravila: Anna Kopečková/Foto: Jindra Kodíček


Mohlo by vás taky bavit:

Článek

Jsou jednoduché a sluší každé ženě Foto:

VYROBTE SI: Slušivé letní náramky

Barevné náramky k létu patří a jestli je ráda nosíte, vyrobte si jeden nebo víc originálních kousků. Máme pro vás pár nápadů.

Článek

Namalujte si svůj originální moučník Foto:

Romantické pečení: Malované rolády

Rolády patří mezi velmi oblíbené moučníky, protože jsou jednoduché a dobré. My vám ukážeme, jak si i z obyčejné rolády můžete vytvořit originální zákusek. Stačí ji...

Článek

Zebra venku, zebra i uvnitř Foto:

Sladká zebra: S tímhle dortem budete za hvězdu

V dnešním díle si ukážeme další možnost, jak vytvořit zajímavou kresbu v korpusu. Je to opravdu lehké a opravdu efektní. Zkuste si s námi udělat zebru.

Článek

Také vaše děti rády "bublají"? Foto:

Udělejte radost dětem: Vyrobte jim domácí bublifuk a disko mlhu

Bublifuk je skvělá věc, to ví každý rodič. Děti si s ním dokáží hrát celé hodiny. A pokud vaše dítě "bublá" od rána do večera nebo se mu stává, že obsah plastové lahvičky...