9 věcí ve vašem bytě, které podle vědců přinášejí štěstí

Stačí přidat pár maličkostí... Foto: Stačí přidat pár maličkostí...Foto: Thinkstock

Berte to třeba jako záminku k pravidelnému nakupování voňavých svíček a čerstvých květin.

I když máte stylově zařízený a uklizený domov, nemusí to ještě znamenat, že jste ve svém životě šťastní. Podle vědců je dobré mít doma určité barvy, vůně a doplňky, díky kterým zvýšíte své šance na dokonalé štěstí.

Zelené nebo žluté zdi

Z celé palety duhy jsou to právě tyto dvě barvy, které vzbuzují nejsilnější pocity štěstí, jak uvádí studie amsterodamské univerzity Vrije. Ale pozor, jsou výrazné, takže místo kompletní výmalby celého bytu je vhodnější vybrat jen pár zdí a rozhodně v tlumenějším tónu.

domácí štěstí - kytky Foto:

Čerstvé květiny

I když není nic smutnějšího než vyhazovat zvadlé květiny (vyhazujeme vlastně peníze), považujte to za investici do osobního štěstí. Výzkum provedený univerzitou Rutgers v americkém New Jersey ukázal, že přítomnost květin vyvolává pocity štěstí a zvyšuje spokojenost se životem. Tak do toho. Přestaňte kupovat květiny ostatním a příště si kupte nějakou hezkou i pro sebe.

domácí štěstí - fotky Foto:

Rodinné fotografie

Jestli máte na nočním stolku rozečtenou knížku a pití, měli byste je rychle vyměnit za rodinné fotografie. Studie University v Portsmouth odhalila, že prohlížení starých fotografií přináší příjemné pocity a vyrovnanost.

Svíčky s vanilkovou vůní

Když zatoužíte si po náročném dni zapálit svíčku, má to svůj důvod – báječně se u ní relaxuje. A vůně svíčky má dokonce zásadní vliv na štěstí. Pokud si chcete vylepšit náladu, měli byste si podle studie Chemical Senses vybrat vanilku, která je velmi povznášející.

domácí štěstí - svíčky Foto:

Deník

Ulevit si cvičením nebo terapií funguje skvěle. Ale stejně tak může vaši budoucí náladu a pocity podpořit deník. Podle výzkumu publikovaného v časopisu Psychological Science se člověk při pročítání zápisků z minula (i když jsou někdy psané třeba jen jednou větou) cítí šťastnější.

Květinové vůně

Až si příště budete vybírat nový parfém nebo osvěžovač vzduchu, co třeba nějaký s vůní růží? Čichové receptory v nose jsou spojené s tou částí mozku, která určuje naše emoce, a podle zjištění amerických psychologů jsou to právě květinové vůně, které posilují pocity štěstí.

domácí štěstí - mazlíčci Foto:

 

Chlupatí kamarádi

Že se o psu mluví jako o „nejlepším příteli člověka“, má svoje opodstatnění. Časopis Journal of Personality and Social Psychology přinesl výsledky studie, podle které pomáhají domácí mazlíčci svým majitelům kompenzovat jejich osamělost a jednoznačně jim zlepšují život.

Ustlaná postel

Ranní stlaní postele pomáhá nastartovat se do nového dne a vykročit správnou nohou. A podle výzkumu, který představil server Hunch.com, je 71 % lidí, kteří stelou postel, šťastných, zatímco celých 62 % těch, kteří postel nestelou, prohlašuje, že jsou nešťastní. Ten rozdíl stojí za malou ranní námahu, že?

A pamatujte: méně je více

Podle vědců z UCLA's Center of Everyday Lives and Families existuje spojitost mezi vysokou hladinou kortizolu (stresového hormonu) a „velkou hustotou věcí v domácnosti“. Jinými slovy, čím víc věcí doma je, tím víc jsou ženy stresované, protože považují nepořádek za své selhání. A tak jednou z cest ke klidnému a šťastnému životu je zbavit se nepotřebných věcí.

-az-/Foto: Thinkstock

Článek

Kreslení je krásné a zbaví vás stresu Foto:

Omalovánky pro dospělé: Kreslete a budete šťastnější. VZORY KE STAŽENÍ!

Psychologové upozorňují, že omalovánky dokáží zbavit mysl stresu stejně jako meditace.


Článek

Chcete být šťastní? Tak běžte a něco pro to udělejte Foto:

10 zapomenutých pravd o štěstí

Počet nešťatsných lidí stoupá. Je to proto, že je dnešní svět horší, nebo jsme jen zapomněli, jak jednoduché je být šťastný?

Článek

Recept na štěstí, který funguje – ale asi se vám nebude líbit Foto:

Recept na štěstí, který funguje – ale asi se vám nebude líbit

Celá staletí lidé hledají recept na štěstí, a zdá se, že teď byl konečně nalezen a zveřejněn. Možná se budete divit, jak jednoduché je dosáhnout štěstí, a to pro kohokoli...